Egzamin prawa jazdy 2018 – jego cechy i wymagania

W czerwcu 2018 roku miały wejść w życie poważne zmiany dotyczące egzaminu na prawo jazdy i wszystkich spraw z nim związanych, jednakże odsunięto je na późniejszy, bliżej nieokreślony termin. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak wygląda egzamin prawa jazdy, czego wymaga się od egzaminowanego i czym charakteryzuje się cały proces. Skupimy się na teście na kategorię B przeprowadzanym w katowickim WORDzie.

Część teoretyczna

Zanim zasiądziemy za kierownicą samochodu, musimy wpierw prawidłowo odpowiedzieć na większość pytań na teście teoretycznym. Ma on na celu sprawdzenie naszej znajomości obowiązującego prawa, umiejętności obsługi pojazdu i zachowania się w szczególnych sytuacjach na drodze. Egzamin przeprowadzany jest za pomocą komputera i zainstalowanego na nim oprogramowania. Na monitorze pojawi się kolejno 20 pytań, na które możemy odpowiedzieć TAK lub NIE, a później zobaczymy 12 pytań specjalistycznych  z odpowiedzią A, B, C lub D. W części podstawowej mamy 20 sekund na zaznajomienie się z pytaniem, 10 sekund na wyświetlenie filmu i 20 sekund na odpowiedź. W części specjalistycznej na jedno pytanie przypada maksymalnie 50 sekund. Całość trwa do  25 minut . Maksymalna ilość punktów wynosi 74, by zdać egzamin prawa jazdy 2018, trzeba uzyskać co najmniej 68 punktów. Co ważne, po zatwierdzeniu odpowiedzi lub upłynięciu regulaminowego czasu nie mamy możliwości powrotu do poprzednich pytań!

Część praktyczna

Trwa maksymalnie 1 godzinę. Przed rozpoczęciem jazdy musimy odpowiedzieć na dwa pytania, jeśli nam się nie uda, egzamin na prawo jazdy zakończy się niepowodzeniem. Jeśli jednak podołamy, to przygotowujemy pojazd do drogi – światła, lusterka, siedzenie i pasy bezpieczeństwa. Zaczynamy od jazdy po łuku przodem i na biegu wstecznym, następnie czeka nas start na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego. Po zaliczeniu tych wyzwań czas na wyjazd na miasto.

W miejskiej dżungli musimy wykonać w sumie około 20 manewrów, w tym między innymi wymijanie, wyprzedzanie, omijanie, zmiana pasa ruchu, zawracanie na skrzyżowaniu, przejazd przez rondo, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i przejazd przez przejście dla pieszych. Nieodzownym elementem każdego egzaminu na prawo jazdy jest parkowanie, nie unikniemy parkowania prostopadłego ani równoległego. Warto pamiętać, by nie przecinać linii ciągłych na jezdni, gdyż egzaminatorzy są pod tym względem szczególnie wyczuleni. Obowiązkowo należy także używać kierunkowskazów i bezwzględnie nie wolno przekraczać dozwolonej na danym odcinku prędkości!