Motoryzacja to nie tylko samochód. Inne formy przemieszczania się

Motoryzacja to całokształt zagadnień, związanych z zastosowaniem samochodów, motocykli i ciągników. Tym mianem określamy pojazdy napędzane w głównej mierze silnikami spalinowymi, ale w ich skład wchodzą również rower oraz tramwaj, metro, autobus i tuzin innych alternatywnych środków transportu.

Chociaż teoretycznie najpopularniejszym środkiem transportu jest samochód, to wyraźnie widać, że z roku na rok coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się… rower. Coraz więcej Polaków decyduje się na przemieszczanie się właśnie na jednośladzie, co jest o wiele prostsze w przestrzeni miejskiej, w której można skorzystać z tzw. roweru miejskiego. Rower miejski pozwala jeździć rowerem praktycznie bez wydawania pieniędzy, a ponadto osoby, które zdecydują się na użytkowanie roweru miejskiego, nie muszą martwić się brakiem miejsca na rower w mieszkaniu, ponieważ są one rozmieszczone w sieci stacji na terenie centrum miasta.

Motocykl idealny na cieplejsze dni

Jednym z równie popularnych „letnich” środków transportu są motocykle oraz skutery. Do jazdy motocyklem niezbędne jest prawo jazdy A1 na motocykle o pojemności do 125 cm3 i maksymalnie 15 KM mocy, A2 na motocykle o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy max. 0,27 KM/kg, A na wszystkie motocykle i motorowery albo AM, które uprawnia posiadającego do prowadzenia motoroweru. Uprawnienia kategorii A1 i AM automatycznie otrzymują kierowcy z prawem jazdy kategorii B, choć uprawnienia A1 otrzymuje posiadający prawo jazdy kategorii B po co najmniej trzech latach. Przemieszczając się jednośladem, najczęściej nie musimy stać w korkach oraz wydawać więcej na paliwo, niezbędne do działania klimatyzacji w samochodzie.

alternatywy motoryzacyjne

 

Alternatywa dla kolei

Tuż po pociągach, którymi można dotrzeć nawet w najdalsze zakątki Polski, przyszła kolej na rozwój popularności carpoolingu, który polega na dzieleniu się kosztami za przewóz samochodem czy busem w jedną stronę. W ramach carpoolingu funkcjonuje między innymi bardzo popularny BlaBlaCar oraz inOneCar czy Jedziemy Razem. Wspólne przejazdy łączą kierowców, którzy dysponują wolnymi miejscami w swoich samochodach z osobami chcącymi dotrzeć do tego samego celu. W ten sposób kierowcy i pasażerowie mogą razem przejechać daną trasę i zaoszczędzić na kosztach podróży. Taki sposób podróżowania ma wiele zalet i pozwala obniżyć koszty, potrzebne do zakupu paliwa. Carpooling to również najszybszy sposób dojazdu, ponieważ na trasie samochodu nie ma żadnych przystanków, a jedynie konieczne postoje, czyli np. na stacji benzynowej, w celu uzupełnienia paliwa czy rozprostowania nóg.

Korzystając z różnych alternatywnych środków transportu, w szczególności z tych, które nie wymagają użycia paliwa, nie przyczyniasz się do produkowania zanieczyszczających środowisko spalin.