Bezpieczeństwo na drodze – przykłady zachowań, narażających zdrowie i życie innych uczestników ruchu

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Nasza rozwaga może uratować czyjeś życie. Niestety nie każdy o tym pamięta. Niektórzy traktują przepisy drogowe jak zasady, do których nie trzeba się stosować lub które można naginać do swoich potrzeb. Jakie zachowania na drodze mogą narazić czyjeś życie? Czego nie powinniśmy robić za kółkiem?

Zadbaj o swój samochód!

Przede wszystkim, zanim jeszcze wyjedziemy na drogę, powinniśmy sprawdzić, czy wszystko z naszym samochodem w porządku. Chyba nikomu nie musimy przypominać, że jeżdżenie bez ważnego przeglądu technicznego to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, ale przede wszystkim zagrożenie dla innych. Jeśli okaże się, że mamy wytarte klocki hamulcowe czy problemy ze sprzęgłem, nasz samochód może stanowić zagrożenie dla innych pojazdów. Pamiętajmy również o okresowej wymianie opon, by zwiększyć ich przyczepność na drodze.
SMS-y w czasie jazdy

Według polskich przepisów jest używanie telefonu, jeśli wymaga on trzymania w ręce. Niby wszyscy o tym wiedzą, jednak wciąż jest wielu kierowców, którzy się do tego nie stosują. Pisanie SMS-ów czy rozmowy w czasie jazdy są nagminne. Niestety czasem wystarczą sekundy, by spowodować wypadek, w którym ucierpimy nie tylko my, ale i inni uczestnicy ruchu. Bo telefon nie tylko zajmuje naszą rękę, ale także rozprasza uwagę. Ciężko więc będzie zareagować w razie gdy ktoś zajedzie nam drogę czy pieszy wejdzie na jezdnię. Co ciekawe, przepisy nie zabraniają nam czytać książki czy korzystać z CB radia w czasie jazdy, choć mamy nadzieję, że kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia.

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

Oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub odurzenia narkotykowego jest surowo zabronione. Nasze rekcje są wówczas spowolnione. Musimy też pamiętać, że nawet na tzw. kacu nie powinniśmy wsiadać za kółko. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w naszym organizmie może znajdować się jeszcze alkohol, ponieważ bardzo wolno się spala. Nawet jeśli promile już się z nas ulotnią, zwykle na kacu czujemy się źle. Jest nam niedobrze, boli nas głowa – a to potrafi nas skutecznie zdekoncentrować.

Jedzenie i picie

Niby przepisy nie zabraniają spożywania posiłków czy napojów w trakcie jazdy samochodem, jednak – jak się okazuje – rozprasza nas to nawet bardziej niż pisanie SMS-ów. A wyobraźcie sobie, że pijecie gorącą herbatę i najeżdżacie na próg zwalniający. W tej sytuacji nie tylko możecie zrobić sami sobie krzywdę, ale również – z powodu dekoncentracji – innym uczestnikom ruchu.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

Oczywiście nie mówimy o sytuacji, w której to kierowca trzyma nogi na desce, bo mamy nadzieję, że takie sytuacje w ogóle się nie zdarzają. W końcu kierowcy muszą trzymać nogi na pedałach gazu czy hamulca. Ale trzymanie nóg na desce to przede wszystkim zagrożenie dla jadącego z nami pasażera. Dlaczego? W razie wypadku otwiera się poduszka powietrzna, która z ogromną siłą łamie nam nogi. Również szkło z potłuczonej szyby może nam zrobić krzywdę. I uwierzcie, że nie jest to drobny uraz, ponieważ poduszka potrafi złamać nogi w kilku miejscach.

Rozwaga i włączone myślenie może uchronić nas i innych uczestników ruchu od poważnego wypadku. Dlatego unikajmy zachowań, które na drodze mogą być niebezpieczne.