Carsharing to inaczej system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. To nic innego jak samoobsługowa wypożyczalnia aut, która działa w przestrzeni miejskiej. Wynajem samochodów na minuty okazał się dobrym sposobem na biznes, co widać na ulicach, na których można zaobserwować coraz to nowsze firmy, które carsharing oferują.
Wynajem pojazdów na minuty działa, zazwyczaj niezależnie od firmy i typu pojazd, na podobnych zasadach. Jeśli jakieś różnice występują, to zazwyczaj dotyczą miejsc, w których auto może być wynajęte oraz zwrócone – nie każda firma carsharingowa zgadza się na odstawienie samochodu w dowolnym miejscu. Procedura zakładania konta oraz samego wypożyczania auta na minuty jest bardzo prosta i zazwyczaj zamyka się w trzech kliknięciach.
Prostota
Aby skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się carsharingiem, wystarczy zaledwie zainstalować aplikacje i zarezerwować w niej samochód na minuty. Można to również zrobić za pośrednictwem strony internetowej. Również zakładanie konta jest banalnie proste, bo wystarczy wpisać swoje dane, przesłać skan prawa jazdy oraz numer karty kredytowej. Po weryfikacji danych pozostaje czekać na akceptację, która następuje zazwyczaj bardzo szybko. Po zarezerwowaniu samochodu w aplikacji sprawdzasz, który z samochodów firmy, z której usług zdecydowałeś się skorzystać, stoi najbliżej. Jeśli wcześniej nie zarezerwowałeś samochodu, to możesz to zrobić też przy aucie jednym kliknięciem. Samochód otwiera się zazwyczaj po 2-3 minutach, zaraz po tym, jak za pomocą swojego smartfona zeskanujesz kod, znajdujący się na przedniej szybie samochodu. Po zakończeniu trasy opłata za przejazd zostanie automatycznie pobrana z Twojej karty.
Brak stałych kosztów
Decydując się na funkcjonowanie na co dzień bez własnego samochodu, a na korzystanie wyłącznie z aut, oferowanych przez firmy carsharingowe pozbywamy się konieczności wykonywania wielu czynności, związanych z utrzymaniem samochodu i wysokich kosztów stałych, takich jak opłaty za ubezpieczenie, wymianę opon i płynów, przeglądy i różne naprawy, które są zawsze niezmiennie związane z ich posiadaniem. Nie posiadając samochodu na własność, nie musisz się też martwić stale rosnącą ceną paliwa.
Auto na minuty tańsze niż taksówka, ale droższe niż własne
Biorąc pod uwagę koszty wynajmu samochodu na minuty i koszty, które musisz ponieść, decydując się na przejazd taksówką, możesz dojść do wniosku, że przejazd taksówką się zupełnie nie opłaca. Za minutę jazdy autem wypożyczonym płaci się średnio 10% mniej niż za taksówkę. Kwota ta jednak się zmienia w przypadku korków na drogach, ponieważ w aucie na minuty płacisz również za czas w nim spędzony w korkach, a korzystając z usług taksówkarza, płacisz za dystans, który przejechałeś.
W ostatecznym rozrachunku dojdziesz również do wniosku, że korzystając z auta na minuty, wydasz więcej pieniędzy, niż wydałbyś na własny samochód, ponieważ koszty przejechania tego samego dystansu samochodem wypożyczonym są około 30% wyższe od kosztów, które poniesiesz, podróżując własnym autem. Oczywiście sytuacja zmienia się po uwzględnieniu kosztów parkowania w mieście – wtedy koszty wypożyczania samochodu na minuty i posiadania własnego w zasadzie się wyrównują.