Wiele osób decyduje się na sprowadzenie auta z zagranicy, ponieważ niejednokrotnie jest to tańszy sposób na zmianę swojego starego pojazdu lub kupno pierwszego, konkretnego samochodu. Choć ceny kuszą, należy pamiętać, że aby móc legalnie poruszać się kupionym autem, musimy dokonać szeregu formalności, które uczynią z nas pełnoprawnego właściciela. Jak wygląda proces sprowadzenia pojazdu i jakie dokumenty są niezbędne do jego rejestracji w kraju? Czytajcie dalej.
Zakup auta z Niemiec
Ponieważ wystawiane na sprzedaż auta pochodzą najczęściej z Niemiec (w 2017 roku import produkowanych tam aut wyniósł 42 proc.), przyjrzymy się bliżej procesowi kupna takiego auta od naszych zachodnich sąsiadów.
Samochody przeznaczone na sprzedaż są już zwykle wyrejestrowane i nie posiadają tablic rejestracyjnych. W związku z tym wraz z umową kupna-sprzedaży, niemieckim dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu trzeba udać się do wydziału komunikacji (Zulassungstelle). Tam powinniśmy wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny z danymi nowego właściciela (koszt około 60 euro) oraz tymczasowe tablice rejestracyjne wraz z krótkoterminowym OC. Koszt tablic z żółtym paskiem i pięciodniową ważnością to 75 euro, z kolei z czerwonym paskiem i miesięcznym okresem ważności to wydatek rzędu 200 euro. Po dokonaniu tych formalności można wyjechać nabytym autem z Niemiec lub przetransportować je na lawecie.
Formalności dokonywane w Polsce
Gdy nasz samochód znajduje się już w Polsce, warto zacząć od znalezienia dobrego tłumacza przysięgłego, który przełoży nam potrzebne dokumenty (umowę kupna, rachunek, fakturę itd., dowód rejestracyjny i kartę pojazdu – jeśli takowa jest). Koszt tłumaczenia waha się w granicach 100-200 zł. W czasie gdy będziemy czekać na polskie wersje dokumentów, nie warto tracić kilku cennych dni i można już udać się do stacji kontroli pojazdów.
Dlaczego nie od razu do urzędu celnego?
Ponieważ niektóre oddziały podają na swoich oficjalnych stronach WWW, że do złożenia wniosku akcyzowego konieczne jest okazanie m.in. badania technicznego. Zatem ta kolejność pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu. Następnie obliczana jest akcyza według następujących stawek: 3.1 proc dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 oraz 18.6 proc. dla pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3. Pamiętajmy, że od momentu przekroczenia granicy mamy 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U w urzędzie celnym.
Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i zaświadczeń oraz odebraniu tłumaczenia musimy pójść do wydziału komunikacji, aby zarejestrować nasz pojazd. Miejmy na uwadze fakt, iż powinno się tego dokonać w ciągu 30 dni od daty zakupu auta. Koszt rejestracji używanego auta z zagranicy wynosi 256 zł. Na koniec pozostaje już tylko wykupić ubezpieczenie.
Inne auta sprowadzane z zagranicy
Średni wiek aut sprowadzanych do naszego kraju to 11 lat. Zaraz za najczęściej przywożonymi niemieckimi samochodami znajdują się marki francuskie oraz japońskie. Jednakże najchętniej kupowanymi markami pojazdów są Audi (zwłaszcza Audi A3 i A4), Opel (Astra i Corsa), Volkswagen (Passat), BMW (serii 3), Renault i Ford. Specjaliści twierdzą, że masowe kupowanie aut używanych to efekt programu „500 plus”.