Jak bezpiecznie przewozić w samochodzie dziecko?

Bezpieczeństwo naszych najbliższych jest dla nas najważniejsze. Okres wakacyjny to czas urlopów i wyjazdów z całą rodziną. Jeśli jedziemy na wakacje swoim samochodem, warto wiedzieć, jak przewozić dzieci. W końcu to właśnie od nas i naszego rozsądku zależy, czy nasze pociechy będą w samochodzie bezpieczne. Co mówią przepisy?

Fotelik najważniejszy

Według polskiego prawa wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie rodzice dzieci, których wzrost przekracza 135 cm, ale jego waga uniemożliwia dobranie fotelika. Niestety kierowcy nie zawsze się do tego stosują. Wśród najczęstszych wymówek słyszymy: „Ale moje dziecko nudzi się, jak jest cały czas w foteliku”, „moje dziecko ma już 7 lat”, „u mnie na kolanach będzie bezpieczne, przecież je przytrzymam w razie wypadku”, „mojemu dziecku wystarczy podkładka”.

O tym, jak błędne jest takie myślenie, możemy przekonać się, oglądając popularne crush testy. Dziecko bez fotelika i pasów nie ma żadnych szans, jeśli uderzymy w inne auto czy słup z dużą prędkością. Nie jesteśmy też w stanie go przytrzymać, bo przy silnym uderzeniu po prostu wypada nam z rąk. I nie tłumaczmy się, że my tylko do sklepu za rogiem, bo zawsze jest ryzyko, że może się coś zdarzyć po drodze.

Przemyślany wybór fotelika

Często zdarza się, że fotelik mamy, ale niekoniecznie odpowiednio dobrany do dziecka. A to jest bardzo istotną kwestią. Jak wybrać odpowiedni fotelik? Przede wszystkim z głową! Nie powinien to być pierwszy lepszy model, który znajdziemy w sklepie. Warto przed zakupem sprawdzić aktualne testy fotelików. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru, możemy też doradzić się sprzedawcy. Nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka. Nawet jeśli fotelik jest nieco droższy, ale dobrze wypada w testach bezpieczeństwa, lepiej wybrać taki, niż tańszy model, który nie będzie odpowiednio chronił naszego dziecka.

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednią kategorię wagową. Dla noworodków i dzieci do 13 kg przeznaczona jest kategoria 0+. Dzieci w wieku 3-4 lat powinny być przewożone w fotelikach kategorii I, czyli od 9 do 18 kg. Dla starszych dzieci przeznaczone są foteliki grupy II-III od 15 do 36 kg. Wiele osób uważa, że „starszaki” mogą jeździć na specjalnych podkładkach, jednak te nie zabezpieczają odpowiednio tułowia dziecka. Przy wyborze fotelika warto również kierować się zasadą, która mówi, że przy fotelikach najmniejszej kategorii wagowej głowa dziecka nie powinna wystawać ponad oparcie. U starszych dzieci oparcie fotelika nie powinno być niżej niż linia oczu dziecka.

Odpowiedni montaż fotelika

Przy przewożeniu dzieci ważny jest również prawidłowy montaż fotelika. Przede wszystkim najbezpieczniejszym miejscem do montażu jest środek tylnej kanapy samochodu. Oczywiście pod warunkiem, że jest on wyposażony w system ISOFIX lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku dziecko powinno znajdować się za fotelem pasażera. Fotelika nie umieszczamy z przodu, m.in. ze względu na obecność poduszek powietrznych, które dziecku mogą jedynie zaszkodzić.

Pamiętajmy też, że jak najdłużej powinniśmy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy – wówczas kręgosłup i głowa są lepiej chronione przed urazami. No i oczywiście fotelik musi być dopasowany do naszego modelu samochodu.
Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to priorytet, o którym powinniśmy pamiętać przy przewożeniu naszych pociech samochodem. Odpowiednio dobrany i zamontowany fotelik to oprócz rozważnej jazdy najważniejsza zasada bezpiecznej podróży.