Każdy z nas w przepływie codziennego życia ma styczność z wieloma markami samochodów. Z daleka przyglądając się jeżdżącym pojazdom, moglibyśmy nawet przypisać im ten sam typ, logotyp, bo z takiej odległości wydają się bardzo zbliżone, podobne. Choćbyśmy ile samochodów wokół siebie widzieli, marki samochodowe różnią się nie tylko kształtem pojazdów, konstrukcją, mechanizmem, ale także wizerunkiem, który tworzony jest przede wszystkim za pośrednictwem komunikatów reklamowych. Jeśli się temu bacznie przyjrzymy, to zauważymy, że każda forma przekazu czy działanie marketingowe jest kształtowane tak, by zawierało konkretny przekaz, mający na celu przypisywać danej marce samochodowej konkretną cechę, za której sprawą potencjalni klienci, będą skłonni zakupić model z salonu.
Budowanie wizerunku marki w umysłach klientów
Tworząc praktycznie każdą firmę, produkt czy usługę, trzeba poświęcić dużą uwagę na opracowaniu strategii – w jakim kierunku nasza marka ma zamiar podążać. W przypadku koncernów samochodowych jedną z pierwszych myśli, jaka powinna w ich mniemaniu się pojawić, to jak należy komunikować o produkcie, by klienci byli skłonni go zakupić. Zanim dojdzie do odpowiedzi na takie pytanie, trzeba wpierw zastanowić się dobrze, z czym w ogóle kojarzy się wyprodukowane przez naszą firmę auto. Przykładowo, jeśli jest ono małe, kompaktowe, zgrabne o nieco bardziej wygładzonych brzegach, to być może jest to znak, by komunikację dopasować do osób, które nie mają zbyt wygórowanych wymagań, a potrzebują pojazdu do codziennego poruszania się po mieście.
W następującej sytuacji szczególną rolę odgrywa gruntowne opracowanie ścieżki dotarcia do grupy docelowej, której dedykowany jest dany samochodów. Nie obyłoby się to bez szczegółowych analiz i badań konsumenckich, ale też i… prób, licznych prób opracowania odpowiedniej komunikacji. Nikt nie mówił, że będzie to proste, a przecież nieraz po błędach jesteśmy w stanie uświadomić sobie, w jakim kierunku powinniśmy podążać.
Aktualnie liczni giganci motoryzacyjni starają się znaleźć jak najlepszy sposób, aby wykreowane reklamy ich modeli, wryły się w pamięci jak najobszerniejszego grona osób. Nie należy to do zadań prostych, gdyż konkurencja jest duża, a każda z marek stara się wykroczyć nieco bardziej poza ustaloną wcześniej grupę docelową. Dlatego też istotne jest, by skupić się elementach, które stworzą spójną i jasną wizję postrzegania samochodu.
Najlepsze działania reklamowe marek samochodowych
Charakterystykę głównych aspektów, z których powinna się składać skuteczna reklama marki motoryzacyjnej, najlepiej jest poprzeć na przykładach.
Jednym z pierwszych elementów budowy wizerunku marki samochodowej stanowi slogan marketingowy, który poza samym produktem, logo, sposobem komunikacji, warto by posiadał również chwytliwe hasło reklamowe. Wraz z resztą wymienionych powyżej elementów powinno być dopełnieniem zestawu wartości, jaka wiąże się z samochodem. Ich głównym celem nie powinno być wyłącznie wpływ na wzrost sprzedaży, ale przede wszystkim pozycjonowanie marki w świadomościach konsumentów, która wraz z wizją firmy będzie pełnić wyrazisty, emocjonalny obraz. Możemy to dostrzec na przykładzie reklamy Chevroleta z lat 70., która za sprawą hasła: „Baseball, hotdogs, apple pie & Chevrolet” marka samochodowa ta zapisała się w umysłach klientów jako amerykański samochód. Podkreślając ważne wartości dla Amerykanów, zgrało się idealnie z wyznawanym przez nich patriotyzmem.
Innym aspektem, który pozytywnie wpłynie na wizerunek marki to spot reklamowy. Nie chodzi tu o opowiedzenie samej historii, ale sprawienie, żeby była ona ciekawa, miała swoją momenty akcji, bohaterów i najlepiej swój moment zwrotny – w ten sposób na pewno zapadnie komuś w pamięci. Można do tego podejść w formie wzbudzającego zainteresowanie storytellingu lub stworzyć nietuzinkowy pomysł z wykorzystaniem znanego aktora i motywu. Za ten przykład reklamy można uznać spot, film z udziałem Van Damme, stworzony dla marki Volvo. Podczas spotu The Epic Split, zostało doskonale ukazane działanie systemu technologii precyzyjnego kierowania ciężkimi pojazdami, w jaki wyposażone zostały samochody marki Volvo.
Inne elementy reklamy, która skutecznie będzie budować wizerunek marki w świadomości klientów, obejmują także: internet, który stanowi ogromny obszar do promowania własnych produktów, czy kwestie dotyczące tzw. przepychanek pomiędzy konkurentami, będące nieraz wyraźnie widoczne w spotach reklamowych. Najważniejsze w konstrukcji reklamy, jest rozważne kreowanie jej od początku, by każdy etap tworzenia został poparty odpowiednimi analizami, dzięki czemu komunikat skierowany w stronę klientów, zostanie ciepło przyjęty, co najlepiej będzie widoczne poprzez kupno produktu.