Jakie modele aut sprzedają się najlepiej?

Kupujemy samochody na potęgę. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że tylko w maju zarejestrowano w sumie 47 724 nowych pojazdów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. To najwyższy majowy rezultat w historii! Ostatnie wyniki są wyższe o 7,4% (+3 270 szt.) niż rok wcześniej. Które modele wybieramy najczęściej?

Na świecie

Ranking zacznijmy od tendencji światowych. Na globalnym rynku dominuje Toyota Corolla. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to samochód wszech czasów. Drugie miejsce na podium należy do pick-upa – Forda F-Series, a trzecie do Volkswagena Golfa. Poza tym w dziesiątce najpopularniejszych samochodów jest też Volkswagen Tiguan, Honda Civic, Honda CR-V, Volkswagen Polo, a także sedan średniej wielkości Toyota Camry.

Klienci salonów samochodowych chętnie inwestują też w SUV-y. W ciągu ostatnich trzech lat udział tych pojazdów w europejskim rynku wzrósł z 21,4% do 33,3%. Stanowiąc one więc jedną trzecią sprzedaży nowych pojazdów! Kierowcy szczególnie upodobali sobie mniejszych reprezentantów tego segmentu – dobrze sprzedaje się na przykład Volkswagen T-Roc, Dacia Duster, Citroen C3 Aircross, Opel Crossland, Seat Arona, Kia Stonic i Hyundai Kona.

Nowe…

W rankingu samochodów osobowych bezkonkurencyjna jest Skoda. Drugie miejsce na podium zajmuje Volkswagen, a trzecie Toyota. Tuż za nimi plasuje się Opel oraz Ford. Sporym zainteresowaniem cieszy się też najtańszy SUV dostępny z napędem 4×4 – Dacia Duster. Co ciekawe, pierwszą trójkę najchętniej kupowali zarówno klienci indywidualni, jak również firmy. Jeśli chodzi o modele, to w naszym kraju wciąż najwięcej jest zwolenników Octavii, Fabii, Focusa, Astry, Yariski, Aurisa oraz Golfa.

…i używane

Zastanawiacie się, które pojazdy na rynku samochodów używanych najkrócej czekają na nowego właściciela? Już spieszymy z odpowiedzią. Ze statystyk wynika, że Polacy – kolejny rok z rzędu – najchętniej kupują srebrne pojazdy hatchback z silnikiem benzynowym i manualną skrzynią biegów. Preferencje, co do marki są podobne, jak w przypadku nowych aut. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Skoda Fabia, Toyota Yaris, Volkswagen Polo, Ford Fokus, Opel Astra, Skoda Octavia, Volkswagen Golf i Volkswagen Passat.

Samochody używane kupujemy zarówno na rynku lokalnym, jak i globalnym. Właściwie od kilku, a nawet kilkunastu lat, import samochodów w naszym kraju nie słabnie. Nie inaczej będzie i w tym roku. Z analiz wynika, że tylko w 2018 roku do naszego kraju może trafić nawet milion pojazdów używanych! Ze statystyk obejmujących zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze wynika, że najczęściej sprowadzamy auta z rocznika 2007 (średni wiek to 11 lat i 5 miesięcy).

Największą popularnością cieszą się tradycyjnie modele wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów – w sumie pojazdy z niemieckich koncernów stanowią około 41,3 procent wszystkich sprowadzonych. Chętnie kupujemy też marki czeskie, francuskie i japońskie. Wzrasta również liczba samochodów koreańskich. Warto wspomnieć, że blisko połowa samochodów sprowadzonych z zagranicy ma silniki diesla. Wychodzi więc na to, że nie zważamy na zdrowie, nie przeraża nas też widmo ewentualnych obostrzeń, skoro wciąż chętnie inwestujemy w nieekologiczne pojazdy z motorami wysokoprężnymi.