Pierwszy samochód – jak wybrać

Historia motoryzacji sięga 1886 roku. Wówczas powstało pierwsze auto. Skonstruował je Carl Benz w oparciu o napędzane gazem przemysłowe silniki dwusuwowe. I choć niczym nie przypominał współcześnie obecnych na drogach aut, był skokiem milowym w rozwoju ludzkości. Obecnie ciężko wyobrazić sobie świat bez czterokołowców na jezdni. Dla niektórych auto stanowi jedną w największych pasji życia. Z kolei jeszcze inni dopiero planują pierwszy zakup. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznej decyzji!

Używany nie znaczy gorszy

Samochód używany to zazwyczaj pierwsza myśl, gdy planujesz zakup auta. Na początku kariery zawodowej wielu osób nie stać na najnowszy model, prosto z taśmy produkcyjnej – chyba, że od dłuższego czasu właśnie na taki oszczędzasz. Pierwsze auto nie tylko nauczy Cię jeździć po otrzymaniu prawa jazdy, ale też zyskasz okazję poznania go od środka. W przypadku jakiejkolwiek usterki możesz zajrzeć pod maskę i spróbować swoich sił jako domowy mechanik.

Oczywiście nie każde używane auto psuje się po kupnie. Większość, którą znajdziesz na rynku, to zadbane modele, z którymi obchodzono się ostrożnie. Warto jednak przed kupnem poprosić o opinię mechanika. Jeżeli właściciel ma jakieś obiekcje, być może auto jest w gorszym stanie, niż to przedstawia.

Ustal swoje preferencje

Przede wszystkim ustal, co jest dla Ciebie ważne podczas kupna samochodu i czego dokładnie szukasz. Wolisz konkretną markę, czy raczej nie przeszkadza Ci mniej znana firma? Czy typ nadwozia lub kolor ma znaczenie? Jaki fundusz chcesz na to przeznaczyć? Choć pytań jest tyle, ile części w samochodzie, warto ustalić te kwestie zawczasu i kierować się nimi przy wyborze auta. Zwróć też uwagę na to, w jaką skrzynię biegów jest wyposażone oraz jaki rodzaj paliwa zasila samochód, być może to okaże się decydującą kwestią, gdy staniesz przed ostatecznym wyborem.