Samochody z napędem hybrydowym i ich popularność na polskim rynku

Innowacja to czynnik, który determinuje postęp w wielu dziedzinach nauki. Nie inaczej się on odnosi do motoryzacji, która z roku na rok potrafi zaskoczyć coraz to bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami czy modelami samochodów. Spośród ostatnich istotnych nowinek, wymienia się rosnący trend i zapotrzebowanie na pojazdy, wyposażone w napęd hybrydowy, czyli zazwyczaj połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Oprócz samej specyfiki taka opcja rodzi wiele korzyści, które dostrzega coraz większe grono osób.

Czym się charakteryzuje napęd hybrydowy?

To innowacyjne rozwiązanie w postaci napędu hybrydowego to nic innego jak połączenie ze sobą silników – spalinowego i elektrycznego. Do niedawna taka opcja mogła się wydawać na dłuższą metę nieopłacalną, a wręcz niemożliwą do normalnego funkcjonowania np. na mieście. Jednakże prowadzenie coraz to bardziej zaawansowanych prac pozwoliło na skonstruowanie napędu, który w zależności od potrzeb, będzie uruchamiał wybrany przez nas silnik. Tak też, w wyniku czego użytkownicy napędu hybrydowego mogą używać elektrycznego silnika, np. znajdując się w mieście, a spalinowego, kiedy znajdują się poza nim.

Poza tym działanie napędu pozwala także dostosowywać pracę obu silników, aby silnik elektryczny ładował akumulatory lub kondensator za pomocą napędzania silnikiem spalinowym lub przy hamowaniu silnikiem.

Całość systemu samochodzie hybrydowym jest sterowana za pośrednictwem układu elektrycznego, który w sposób optymalny zapewnia i wykorzystuje zgromadzoną w nim energię. Takie działanie przekłada się na zalety, takie jak możliwość zmniejszania zużycia spalin, jak i emisji szkodliwych substancji oraz redukuje znacząco wydobywany z samochodu hałas.

Funkcjonalność układów hybrydowych jest szczególnie korzystna przy zastosowaniu ich w samochodach przemysłowych (np. śmieciarkach), jak i pojazdach pełniących funkcję transportu miejskiego czy komunikacyjną. Specyfika użytkowania z tramwaju, autobusu czy taksówki wymaga wielokrotnego zatrzymywania się, a co za tym idzie i ruszania. Napęd hybrydowy sprawą zgromadzonej energii, choćby podczas hamowania, umożliwia skorzystanie z niej ponownie podczas jazdy, jak nie jest w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych.

czy napęd hybrydowy się opłaca

 

Coraz więcej Polaków skłonnych do zakupu pojazdów hybrydowych

Napędy hybrydowe, jako jednostka jest stosowana z powodzeniem także wśród samochodów osobowych. Najwięcej hybrydowych pozycji można znaleźć w takich markach jak: Toyota, Honda, Lexus, Chevrolet czy Opel.

Przyglądając się polskiemu rynkowi motoryzacyjnemu, można zauważyć w ostatnich latach znaczący rozwój samochodów z napędem alternatywnym. Wedle badań przeprowadzonych przez specjalistów z KPMG, od 2016 roku odnotowano wyraźny wzrost w segmencie tego typów pojazdów. Już w 2017 r. sama wartość sprzedaży wynosiła o blisko 95,7% więcej, względem roku ubiegłego. To by dawało w rezultacie dwukrotnie wyższy współczynnik sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym. W wyniku czego w samej Polsce rynek silników spalinowych osiąga coraz mniejszy udział z 31%, spadając do 27%. Równocześnie można spostrzec rosnący popyt na samochody hybrydowe, podnosząc z 2,14% do 3,75%.

Choć parametry nie ukazują ogromnego zapotrzebowania Polaków na auta z napędem hybrydowym (czy elektrycznym) to można już zaobserwować wyraźne zainteresowanie, które nabiera rozgłosu. Aspekty ekologiczne oraz dotyczące sterowalności tego typu pojazdami, nie zniechęcają potencjalnych klientów. Cechy te dają do myślenia, pozwalając się otworzyć kierowcom na czerpanie nowych doświadczeń i spróbowania czegoś równie funkcjonalnego co mamy dziś, z korzyścią dla otaczającego nas środowiska.